Czy dostanę kredyt gotówkowy jak mam hipoteczny?

przez | Czerwiec 25, 2018

Posiadasz kredyt hipoteczny, który jakiś czas temu zaciągnąłeś lub zaciągnęłaś na zakup swojego wymarzonego mieszkania, jednak potrzebujesz dodatkowego wsparcia w postaci kredytu gotówkowego? Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy bank udzieli Ci kredytu gotówkowego? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, czy dostaniesz kredyt gotówkowy w banku posiadając już kredyt hipoteczny zależy przede wszystkim od wielu czynników. Głównym z nich jest zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa

To właśnie zdolność kredytowa jest w dużej mierze weryfikowana podczas składania wniosku kredytowego w banku. Zdolność kredytowa to innymi słowy maksymalna wysokość kredytu, którą na chwilę wnioskowania o kredyt, bank może udzielić. Analizy zdolności kredytowej bank podejmuje się na podstawie przede wszystkim:

  • Wysokości zarobków
  • Wysokości aktualnych zobowiązań – czynsz za mieszkanie, alimenty, rachunki itd.
  • Inne zobowiązania – posiadane kredyty (w tym hipoteczny), karty kredytowe, debety
  • Stan cywilny – nie bez znaczenia pozostaje to, czy na sytuację finansową mają wpływ inne osoby (mąż, żona osiągająca dodatkowe środki pieniężna, ale również zobowiązania).

Jak łatwo można zobaczyć – posiadanie kredytu hipotecznego ma ogromny wpływ na zdolność kredytową osoby wnioskującej o kredyt gotówkowy. Być może osoba, która wnioskowałaby o pierwszy kredyt miałaby łatwe – w końcu comiesięczna rata kredytu w wysokości 1500 zł. lub więcej mogłaby zasilić konto i poprawić zdolność kredytową. Z drugiej jednak strony, posiadanie kredytu hipotecznego oraz jego regularna comiesięczna spłata, ma wpływ na historię kredytową – inny ważny czynnik analizowany przez banki.

Historia kredytowa

Osoby, które wcześniej decydowały się na kredyty (nie tylko hipoteczne) oraz regularnie je spłacały, pomimo większych zobowiązań miesięcznych – mogą być dla banku bardziej wiarygodne niż te z większymi zarobkami, ale bez historii kredytowej. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Bank za każdym razem przystępuje do weryfikacji wnioskodawcy w rejestrach takich jak BIK, KRD i inne. Każda instytucja finansowa ma obowiązek informowania organów państwowych o tym, czy osoby regularnie płacą raty kredytowe, czy posiadają zaległości, a nawet długi, czy zajęcia komornicze. Osoby z czystą historią kredytową są potencjalnymi klientami banku. W ten sposób banki zapoznają się ze swoimi przyszłymi klientami i na podstawie analizy historii kredytowej decydują, czy kredytobiorca będzie uczciwym i wypłacalnym klientem.

Podsumowanie

To, czy osoba posiada kredyt hipoteczny nie zawsze musi mieć wpływ na to, czy otrzyma kolejny kredyt gotówkowy. Przyznanie kredytu zależy od wielu czynników, nie tylko finansowych, ale również takich jak stan cywilny, czy inne zobowiązania. Ponadto, to że jeden bank odmówi przyznania kredytu gotówkowego wnioskodawcy nie musi oznaczać, że w każdym banku osoba ta

spotka się z odmową przyznania kredytu gotówkowego.

Sprawdź najczęsciej wybierany kredyt gotówkowy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź najczęsciej wybierany kredyt gotówkowy: