Czy kredyt gotówkowy można spłacić wcześniej?

przez | Lipiec 3, 2018

Jesteś posiadaczem kredytu gotówkowego w banku i chciałbyś/ chciałabyś spłacić go szybciej (przedterminowo), ale zastanawiasz się, czy to możliwe? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i najprościej byłoby odpowiedzieć „to zależy”. Od czego? Postaramy się przedstawić powody.

Gdzie zawarte są wszystkie warunki dotyczące kredytu gotówkowego?

Warunki spłaty kredytu są zawsze przedstawione w umowie kredytowej podpisanej z bankiem. Tam również znajdują się warunki dotyczące przedwczesnej spłaty kredytu oraz ewentualnych kosztów dodatkowych związanych z wcześniejszą spłatą.

W 2011 roku weszła w życie ustawa o kredycie konsumenckim, która reguluje umowy bankowe. W związku z jej postanowieniami tylko nieliczne przypadki bankowe mogą pobierać opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu. Jednak należy pamiętać, że mają do tego prawo.

Ustawa ta jasno reguluje warunki wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Każda osoba, która decyduje się na taką spłatę musi powiadomić swojego wierzyciela (czyli bank) o chęci spłaty, nie później niż 3 dni przed dniem planowanej spłaty. W tejże samej ustawie widnieje już wcześniej wspomniany zapis o możliwość żądania przez bank rekompensaty za wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Dotyczy to kredytów ze stałą stopą oprocentowania, kiedy spłacona przed terminem kwota przekroczy w ciągu 12 miesięcy równowartość trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce zgodnie z danymi GUS.”

Wcześniejsza spłata kredytu a odzyskanie oprocentowania

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego w banku może również wiązać się z możliwością odzyskania odsetek za tzw „niewykorzystany okres”. Zwykle w takich przypadkach banki nie są zbytnio szczęśliwe, bowiem zysk z odsetek nagle zostaje dla nich ucięty. Bardzo często w takich przypadkach banki chcą utrudnić życie kredytobiorcom i żądają rekompensaty.

Aby szybciej spłacić kredyt gotówkowy, zaoszczędzając tym samym nie tylko koszty oprocentowania, można zrezygnować z niektórych dodatkowych opląt – jak np. ubezpieczenie kredytu. Choć nie zachęcamy do podejmowania takich decyzji i całkowej rezygnacji z ubezpieczenia, o tyle informujemy, iż jest taka wątpliwość.

Wcześniejsza spłata kredytu – za i przeciw

Za:

-zbyt wysokie oprocentowanie

-możliwość odzyskania części odsetek

-w przypadku posiadania kredytu w obcej walucie – korzystny do spłaty kurs względem polskiej złotówki

Przeciw:

-niskie oprocentowanie kredytu, które pozwala nadmiar gotówki przeznaczyć na lepiej oprocentowaną lokatę, niż spłatę kredytu

-w przypadku posiadania kredytu w obcej walucie – zbyt wysoki kurs – zupełnie nieopłacalny

 

Sprawdź najczęsciej wybierany kredyt gotówkowy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź najczęsciej wybierany kredyt gotówkowy: