Kalkulator kredytu gotówkowego

Sprawdź jaka masz zdolność kredytową i ile będzie wynosiła rata Twojego kredytu

Kalkulatory kredytów gotówkowych Kredyty gotówkowe Opinie o kredytach gotówkowych

Czy kredyt gotówkowy można spłacić wcześniej?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego zwykle stoimy przed nie lada wyzwaniem. Bijemy się z myślami, co będzie, jeśli nie będę w stanie spłacić kredytu? Czy mogę wcześniej spłacić kredyt gotówkowy? Czy bank naliczy opłaty za przedwczesną spłatę kredytu? Te pytanie pojawiają się prawdopodobnie w głowie każdej osoby, która choć raz w życiu rozważała wzięcie kredytu. Dziś skupimy się na tym, czy można wcześniej spłacić zaciągnięty kredyt gotówkowy i z jakimi się to wiążę się z konsekwencjami.

Wcześniejsza spłata kredytu.

W zależności od rodzaju kredytu, jaki zaciągnęliśmy, mamy różne możliwości spłaty tego kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego prawo zezwala nam na nadpłatę kredytu w dowolnym momencie. Co za tym idzie – jednocześnie skracamy okres spłaty. Ma to swoje plusy, jak i minusy. W takim wypadku ważne, aby wiedzieć, że nadpłata będzie wliczana na poczet ostatniej raty kredytu. Dla przykładu, jeśli kredytobiorca ma do spłaty 10 rat po 100 zł, spłacił już 3 raty, a do 4 raty doliczył nadwyżkę w wysokości 100 zł, to nadwyżka ta będzie odliczana od ostatniej raty ( w tym wypadku, będzie to całkowite spłacenie ostatniej z rat). W kolejnym miesiącu kredytobiorca musi spłacić kolejną ratę w wysokości co najmniej 100 zł, pomimo że kwota została nadpłacona.

Taki sposób rozliczania przez bank wcześniejszej spłaty części (lub całości kredytu) przewiduje Ustawa o kredycie konsumenckim.

Wypadku takiej spłaty kredytu bank nie ma możliwości doliczenia dodatkowych opłat, chyba że inaczej przewiduje umowa. Dlatego bardzo ważne, aby przed podpisaniem umowy o kredycie gotówkowym dokładnie zapoznać się z każdym, nawet najmniejszym szczegółem dotyczącym warunków kredytu. W przypadku wątpliwości poprosić konsultanta bankowego o wyjaśnienie lub poszukać odpowiedzi na własną rękę. Przed wyborem banku udzielającego kredyty warto również zapoznać się z opiniami innych kredytobiorców.

Zwrot odsetek w przypadku szybszej spłaty kredytu

Rzecznik finansowy jasno wskazuje na to, iż w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, częściowo kredytobiorca powinien odzyskać odsetki. Różnie to jednak wygląda w przypadku ofert bankowych. Nie jest to jednoznacznie określone prawem. Odsetki nie są opłata stałą, a zmniejszają się wraz ze spłacanym kapitałem. Na początku spłaty, odsetki są wyższe, a pod koniec niższe. Przyjmuje się, że wraz ze wcześniejszą spłatą kredytu, kredytobiorca powinien spłacić jednocześnie równowartość 2/3 wartości odsetek całego kredytu.

Sprawdź najczęsciej wybierany kredyt gotówkowy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *