Kalkulator kredytu gotówkowego

Sprawdź jaka masz zdolność kredytową i ile będzie wynosiła rata Twojego kredytu

Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy na umowę zlecenie

Kredyt gotówkowy to inaczej pożyczka pieniężna przyznawana w formie gotówki przez banki komercyjne lub instytucje pozabankowe, których założeniem jest obrót pieniężny. Zwykle są to firmy pożyczkowe lub parabanki. Podstawowym czynnikiem, który ma wpływ na przyznawanie kredytu przez banki (bo na nich głównie się skupimy) jest zdolność kredytowa określająca wypłacalność pożyczkobiorcy. W Polsce istnieją dwa rodzaje umów o pracę: na czas określony oraz nieokreślony, a każda z nich ma inny wpływ na wiarygodność względem banku. W obu przypadkach banki stosują inne procedury oceny zdolności kredytowej osób wnioskujących o kredyt gotówkowy na dowolny cel.

Kredyt gotówkowy na umowę o pracę na czas nieokreślony

Osoby, które posiadają stałe zatrudnienie oraz są zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony mają największą szansę na uzyskanie kredytu czy pożyczki gotówkowej w banku. Zdolność kredytowa takiej osoby ze względu na bezterminowy rodzaj umowy znacząco wzrasta. Oczywistym staje się, że nie tylko wielkość zarobków, a właśnie forma zatrudnienia  ma znaczenie dla banku, jako instytucji udzielającej kredytu na dowolny cel. Ze statystyk bankowych wynika, że to waśnie osoby na bezterminowych kontraktach radzą sobie ze spłatą zobowiązań znacznie lepiej, aniżeli osoby na umowach terminowych, czy umowach o dzieło. Banki niestety patrzą trochę mniej przychylnie na osoby z umowami na czas określony.

Kredyt gotówkowy na umowę o pracę na czas określony

Pożyczkobiorcy, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę na czas określony również wnioskować o kredyt gotówkowy na dowolny cel, jednak warto zauważyć, że często posiadają oni ograniczone możliwości. Nie bez znaczenia ma okres trwania umowy. Ważną sprawą, o której banki nie informują w pierwszej kolejności jest minimalny okres zatrudnienia. Ten czynnik jest indywidualny dla każdego banku i waha się on pomiędzy 1 a 6 miesięcy. Dlatego często osoby posiadające umowę o pracę na okres próbny są wyłączane z procedury analizowania wniosków kredytowych, właśnie ze względu na zbyt krótki okres zatrudnienia. Do niedawna bankiem, który analizował wnioski osób zatrudnionych na okres 1 miesiąca, był wyłącznie Alior Bank. Na okres 3 miesięcy były to m.in.: Bank Pekao, BNP Paribas, BOŚ Bank, czy BZWBK. Najbardziej rygorystycznymi (powyżej 6 miesięcy) okazały się: Bank BGŻ, Credit Agricole, Deutsche Bank czy Getin Bank.

Bankowe kredyty gotówkowe są zobowiązaniami krótkoterminowymi, zwykle zawieranymi na okres 1-2 lata, ale są również wyjątki, które udzielają takich kredytów na okres dłuższy np. 8 lat. Nie ma się co dziwić, że to właśnie okres trwania umowy ma znaczący wpływ na decyzję o przyznaniu pożyczki, a banki najchętniej udzielają ich osobom ze stałym zatrudnieniem. Często jest to powód ważniejszy niż nawet wielkość zarobków. W końcu zarobki w ciągu ośmiu lat mogą zmienić się kilkukrotnie, przy założeniu, że okres trwania umowy się nie zmienia.

 

 

Sprawdź najczęsciej wybierany kredyt gotówkowy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *